Jump to content

Idő előtt nem érdemes hozzányúlni!

2016. 09. 01. 11:34

A Mazars adótanácsadó által készített összefoglalója szerint kevesen élnek a nyugdíjcélú megtakarítási lehetőségekkel, pedig azok már most is jelentős anyagi előnyt kínálnak. A három hazai nyugdíjcélú megtakarítási konstrukció közös jellemzője, hogy befizetések után igénybe vehető adójóváírás éves szinten 20 százalék.

Mindhárom előtakarékossági formát is használhatjuk akár egyszerre is: ilyenkor az adóévben befizetett díjak 20 százaléka, maximum évi 280 ezer forint adókedvezmény érhető el. Ha idő előtt kiszáll, vagy a megtakarításokhoz hozzányúl, visszamenőleges kell adót fizetni és magas büntetőkamat is terheli az illetőt. Az állam a hosszú távú megtakarítások adó- és eho mentességén túl egyéb támogatások formájában is kedvezőbbé kívánja tenni a nyugdíjcélú előtakarékossági konstrukciókat. Az egyik ilyen kedvezmény az adójóváírás lehetősége - hívja fel a figyelmet az adótanácsadó és könyvvizsgáló vállalat összefoglalója.

Magyarországon háromféle intézményesített, nyugdíjcélú megtakarítási lehetőség érhető el: az önkéntes kölcsönös nyugdíjpénztár, a nyugdíj-előtakarékossági számla ("NYESZ"), valamint a pénzintézetek által kialakított nyugdíjbiztosítási konstrukciók. A három konstrukció közös jellemzője, hogy az adójóváírás mértéke éves szinten 20 százalék, a megtakarítások pedig hosszú távra szólnak: az első adómentes hozamkifizetéshez 10 éves várakozási időt ír elő a jogszabály, a tőkekivonásra pedig sok esetben további szankciók vonatkoznak.

Nem kell feltétlenül választani

Ha a különféle megoldások közül nem tudnánk választani, egyszerre akár mindhárom előtakarékossági formával is élhetünk. Ebben az esetben összesen az adóévben befizetett díjak 20 százaléka, de maximum évi 280 ezer forint adókedvezmény érhető el.

Ha korábban lenne szükségünk bármelyik megtakarítási formában elhelyezett pénzünkre, ebben az esetben az adott évre már nem vagyunk jogosultak adójóváírásra, sőt, a korábban ilyen jogcímen kapott összegeket 20 százalékos büntetéssel kell visszafizetnünk. A a nyugdíj-előtakarékossági számla hozama után egyéb jövedelem jogcímén eho és szja fizetési kötelezettségünk keletkezik. Az említett konstrukciók hosszú távon akarják megtakarításra ösztönözni a polgárokat, nem érdemes tehát idő előtt hozzájuk nyúlni.

(Forrás: napi.hu; penzugyguru.hu / Kép forrása: FreeDigitalPhotos)