Jump to content

40 ezren kérték eddig a pluszpénzt

2015. 10. 18. 00:00

Korábban 20 ezerrel számolt a kormány, azonban egy friss bejelentés szerint kétszer annyian jelentkeztek a eddig a hadigondozottak körének kibővítése nyomán járó ellátásért.

Több mint 40 ezren jelentkeztek eddig a hadigondozottak körének kibővítése nyomán járó ellátásért
- mondta a Miniszterelnökség területi közigazgatásért felelős államtitkára csütörtök reggel a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában. Kovács Zoltán hozzátette: a járási és a fővárosi kormányhivatalokban benyújtott kérelmek közül mintegy 27 ezret elbíráltak, többen már kapják is az ellátást.

A Péncentrum.hu beszámolója szerint az Országgyűlés júniusban fogadta el azt a változtatást, amely a hadigondozási ellátásra jogosultak körét módosítja. A módosítás indoklásában azt írták: az Országgyűlés e törvénnyel is kifejezi, hogy a nemzet elutasítja azt az 1949-ben meghozott politikai döntést, amely az érintetteket megfosztotta ellátásuktól, nem egy esetben elvéve ezzel a méltó emberi élet lehetőségét az özvegyektől és az árváktól.

Akkor azonban a beterjesztő még úgy számoltak, hogy a lépés mintegy 20 ezer embert érint, életkorukból fakadóan legtöbbjük nyugdíjas.

A jogosultságot elegendő egy papírral igazolni. Ez lehet az egykori ellátás megállapításáról vagy megszüntetéséről szóló nyilatkozat, de más olyan hivatalos dokumentum is, amely igazolja, hogy hozzátartozójuk a második világháborúban harcolt. Kovács Zoltán kitért arra is: vannak akiknek semmilyen papírjuk nincs, de például a közterületi emlékműre fel van vésve hozzátartozójuk neve. Ilyen és ehhez hasonló esetekben a levéltárakban lehet fellelni valamilyen dokumentumot.

A támogatás mértéke - amit a jogosult élete végéig megkap - a hadiárvák esetében a mindenkori minimálnyugdíj 30 százaléka, ez jelenleg 8500 forint. A hadiözvegyeknél az ellátás összege 112 százalék, ami 32 ezer forint.

A támogatás igényelhető a lakóhely szerint illetékes fővárosi és megyei kormányhivatal járási (fővárosi kerületi) hivatalában, illetve külföldön élő és Magyarországon lakóhellyel, tartózkodási hellyel nem rendelkező kérelmező esetében Budapest Főváros Kormányhivatalánál.

Az eljárás során a jogosultság hadi eredetét egykorú szolgálati, katonai, kórházi iratokkal, hatósági igazolásokkal (például halotti anyakönyvi kivonattal), ezek hiányában más hitelt érdemlő módon - például vöröskeresztes papírokkal - kell igazolni.

Fotó: FreeDigitalPhotos